Ludzie i partnerzy

Zaytun Ensemble

 

Międzynarodowy kolektyw Zaytun realizuje różne projekty krótko i długoterminowe od 2019 roku. Jego działalność koncentruje się na wspieraniu badań teatralnych oraz pracy na scenie międzynarodowej. Organizuje warsztaty, tworzy spektakle i realizuje inicjatywy artystyczne. Wspólnie z artystami oraz partnerami, takimi jak teatry, domy produkcyjne i instytucje kultury, kształtuje sieć, na której opiera swoją działalność.

 

 

Artyści na miejscu 

Siedmioro artystów z  kolektywu pełniło rolę gospodarzy oraz rezydentów artystycznych w ramach projektu Market Groseria. Każdy z nich na swój sposób uczestniczył w wydarzeniach i wykorzystywał przestrzeń do własnych działań twórczych.

 

Malik Meyer

Przez lata zróżnicowanej intensywnej pracy twórczej oraz badawczej, eksploruje i kreuje punkty spotkań między sztuką performatywną a formami dialogu.
Jako twórca teatralny pracuje jako reżyser działań performatywnych, a także prowadzi i opracowuje koncepcje warsztatów oraz projektów interdyscyplinarnych.
Jako aktor i performer działał w obszarze filmu, teatru fizycznego i opartego na tekście, a także teatru politycznego i alternatywnego. Równolegle pisze i opracowuje fragmenty
tekstów, z których część powstaje w ramach jego projektów, stanowiąc jednocześnie fundament dla nowych kreacji.

Współpracuje z teatrami, instytucjami oraz międzynarodowymi i lokalnymi artystami w Niemczech, Polsce, Palestynie, na Łotwie i w Estonii. Jest założycielem i liderem
artystycznym Zaytun Ensemble.

Instgram
Vimeo

 

Ola Supernak
 


Ola Supernak tworzy w procesie wyłaniającym się z niedokończonych myśli i ulotnych wspomnień. Jej twórczość oscyluje na granicy jawy i snu, eksplorując rzeczywistości, które wymykają się jednoznacznemu uchwyceniu. Inspirację czerpie z przestrzeni natury oraz przedmiotów codziennego użytku – ich obecność i ukryte narracje przenikają jej prace, przyjmując różne formy w obszarze sztuk wizualnych. Obecnie eksperymentuje z filmem, instalacją oraz działaniami interdyscyplinarnymi, tworząc obiekty skłaniające do refleksji nad wrażeniem dotyku i materialnością. Doświadczenia zdobyte podczas pracy nad różnymi projektami rozbudziły w niej zainteresowanie sztuką społeczną. Bada granice między przestrzenią, sztuką a odbiorcą, angażując lokalne społeczności w twórczy dialog. Obecnie studiuje film eksperymentalny na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Instagram

 

Kolja Kraft

Trochę tego, trochę tamtego, nic całkowitego, coś po części, prawie wszystko, ale tak naprawdę nic.

Kolja Kraft bada swoje możliwości w zakresie tworzenia kolaży w formie analogowej i cyfrowej. Eksperymentując z połączeniami programów dźwiękowych nakłada różne efekty na obrazy zapisane w formie fal dźwiękowych, co wywołuje znaczącą zmianę struktury obrazu i działa jak filtry, nadające obrazowi określony charakter. Poza tym artysta rozwija swoje umiejętności tworzenia muzyki, przekształcając sample dźwiękowe w konstrukcje tonalne. Próbuje także swojego szczęścia w teatrze, którego od czasu do czasu doświadcza w roli aktora.

Website
Instagram
Youtube
Bandcamp
Soundcloud

 

 

Jules Rodgers
 

Jules Rodgers jest muzykiem i fotografem oddanym sztukom performatywnym oraz teatrowi. Dokumentuje historie ze swoich długoterminowych podróży, dzieląc się nimi
poprzez formy różnorodnej narracji wizualnej, performatywnej i dźwiękowej, odzwierciedlając jego doświadczenia i spostrzeżenia przy użyciu technik analogowych.

Instagram

 

Katarzyna Kupiec
 

Z pasji tancerka i performerka, z zawodu już niedługo psycholożka. W pracy twórczej wsłuchuje się w ciało i patrzy jak ono reaguje na nowe historie. Łączy intuicję ruchową z emocjonalnością oraz dużo pracuje z wyobraźnią. Współtworzy międzynarodowy kolektyw Zaytun. Dodatkowo swój warsztat doskonali w teatrze Ósmego Dnia na zajęciach prowadzonych przez Marka Kościółka oraz jest performerką w Studio Ruchu i Pantomimy SOMA. Aktualnie występuje też w spektaklu site- specific "Dziewczynki z zapałkami" w reżyserii Natalii Klupp, z którym cały zespół odbył tygodniową rezydencję w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. W styczniu 2025 w ramach Alternatywnej Szkoły Teatru ukazał się spektakl, którego jest współautorką pod tytułem "Na wypadek gdybyś stała się mglista i niewidzialna" w reżyserii Adrianny Ratajczak.

 

Marcel Tadeusz Jarocki
 

Marcel Tadeusz Jarocki to artysta, który traktuje sztukę jako pole do eksperymentu, poszukiwania nowych ścieżek i łączenia tych już odkrytych. Jego praktyka obejmuje performans, teatr, grafikę oraz ilustrację. Poszukuje granic między mediami, a następnie je zaciera. Motywem przewodnim jego prac jest odkrywanie wewnętrznego dziecka – pierwotnej kreatywności i szczerości, którą często tracimy w dorosłym życiu. Eksploruje również idee samorozwoju i metaforycznej śmierci, będącej nieuchronną zmianą i momentem między końcem a nowym początkiem.

Instagram
 

 

Julla Kroner
 

Julla Kroner urodziła się w Duisburgu w 1996 roku i studiowała sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Brunszwiku oraz w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych
w Karlsruhe do 2020 roku. W swojej praktyce artystycznej bada jak i dlaczego człowiek zajmuje się opowiadaniem historii. Przede wszystkim opowieść jest elementem
jednoczącym społeczeństwo. Ludzie uzgadniają pewną narrację, dzięki czemu stają się wspólnotą. Od religii, przez mity o boginiach, po Hollywood i Grę o Tron.
Włączając wszystkie wymiary czasoprzestrzenne.

Szczególnie interesują ją momenty, w których opowieści się zmieniają, powracają lub powtarzają się. Społeczeństwo kształtuje sposób, w jaki opowiadamy historie, ale
opowieść również kształtuje społeczeństwo. Na pierwszym planie procesów badawczych znajduje się zawsze eksperyment myślowy, który próbuje stworzyć wspólnotę poprzez opowieść, która nie będzie wykluczająca. Powstałe w ten sposób propozycje rozwija w formie immersyjnych spektakli performatywnych i instalacji.

Website
Newsletter (Alltagsanalysen)
Instagram


Partnerzy

Luiza Supernak
 

Luiza Supernak, kierująca domem kultury w Stolcu, wspierała Zaytun Ensemble od samego początku. Dzięki tej współpracy możliwe było organizowanie happeningów oraz prowadzenie stałego dialogu między artystami a lokalną społecznością. Jej wieloletnie zaangażowanie w rozwój kultury wsi sprawiło, że ,,klub” stał się istotnym miejscem spotkań dla mieszkańców Stolca, a artyści zyskali przestrzeń do twórczej pracy.

Website

 

Beata Bauer

 

Beata Bauer, mieszkanka Stolca, odegrała kluczową rolę już na etapie przygotowań do realizacji projektu Market Groseria. Jej zaangażowanie było nie tylko istotnym elementem funkcjonowania przestrzeni, ale także wzbogaciło projekt o historie związane ze współpracą, kolekcję przedmiotów, materiałów oraz mebli, które stały się częścią artystycznej narracji

 

Społeczność Stolca

 

Dom kultury w Stolcu, będący od lat miejscem spotkań, stał się naturalnym punktem wyjścia do nawiązania relacji między artystami a lokalną społecznością. Niektórzy artyści już wcześniej prowadzili tam warsztaty, co pozwoliło im rozpocząć wspólne działania z mieszkańcami.  

To właśnie mieszkańcy Stolca stanowili główną publiczność oraz współtworzyli Market Groseria. Ich otwartość, gościnność i ciekawość pozwoliły na odkrywanie przestrzeni barterowej sklepu w ramach wspólnego procesu artystycznego.

Website

 

Ośrodek Teatralny Kana

 

Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie zapoczątkował działalność w Stolcu dziesięć lat temu. Już w poprzednich projektach udało im się stworzyć przestrzeń spotkania i wymiany poprzez medium sztuki. Dzięki temu artyści Zaytun Ensemble, w ramach ówczesnych projektów, mogli kontynuować procesy i relacje z mieszkańcami Stolca. W przypadku projektu Market Groseria Teatr Kana był kluczowym partnerem, zapewniającym wsparcie organizacyjne i produkcyjne.

Poprzednie projekty: Miejsca I Granice i ÜBER Orte und Grenzen

Website
Instagram
Facebook

 

Zarząd RSSCH

Dzięki zaufaniu Pani Oraczyńskiej z Zarządu RSSCH, właścicieli sklepu, możliwe było wynajęcie sklepu i przekształcenie go na miesiąc w Market Groseria.

 

Projekt Market Groseria został zrealizowany dzięki wsparciu Goleniowskiego Domu Kultury oraz Narodowego Centrum Kultury