ze szkołą Dorfschule Wallmow, szkołą w Rzędzinach, Klarą Gmiter i zespołem Zaytun Ensemble
18.09.24
Śpiewanie i gotowanie – wspólne dzielenie się piosenką i posiłkiem. Uczniowie i nauczyciele ze szkół w Wallmow i Rzędzinach przybyli do sklepu, zatrzymując się na chwilę na scenie z płynnego kamienia. Przestrzeń ta stała się miejscem spotkania, w którym rozbrzmiały wielojęzyczne melodie.
Pod okiem artystki Klary Gmiter i grupy Zaytun uczestnicy uczyli się pieśni w języku niemieckim, polskim i francuskim. Wcześniej, poprzez interaktywne ćwiczenia, nawiązali pierwsze relacje, co ułatwiło im swobodne wejście w muzyczny dialog. Po chwili grupa rozdzieliła się – część osób kontynuowała śpiew, inni rozpalili ognisko i zaczęli kroić warzywa. Gotowana nad ogniem zupa była dla wszystkich – uczniów, nauczycieli i mieszkańców wioski, którzy przyciągnięci śpiewem dołączyli do wydarzenia.
Po wspólnym muzykowaniu uczniowie odwiedzili instalację Klary Gmiter, dzieląc się swoimi wrażeniami. Następnie zasiedli do wspólnego posiłku, a gdy nadeszła pora rozstania, nawet ostatnia porcja zupy została zjedzona.
Pośród kamiennej scenografii spektaklu “Historie z kamienia” uczniowie tchnęli życie w przestrzeń Marketu Groseria. Ich obecność i spontaniczne interakcje stały się pomostem między trzema grupami – młodzieżą z Polski, Niemiec oraz międzynarodowymi artystami. Śpiew i gotowanie pozwoliły im dostrzec zarówno różnice, jak i wspólne rytmy. Podobnie jak ruch i kamień, kształtowali subtelną tkankę wzajemnego porozumienia.
Więcej wrażeń w galerii cyfrowej