Jonas Lokat

autorstwa Malika Meyera

03.09.24 i 05.09.24

Jonas Lokat, stworzony oraz performowany przez Malika Meyera, to praca performatywna, badająca historie, perspektywy ludzi i miejsca, będąca połączeniem obrazu teatralnego i otwartej przestrzeni.

Spektakl w Stolcu składał się z dwóch, trwających trzy godziny, części, odbywających się przez dwa dni.

Pierwszego dnia artysta wyruszył na trzygodzinny spacer od przejścia granicznego przez wieś, przeszedł obok sklepu do jeziora, a następnie z powrotem do sklepu, gdzie występ kulminował w różnego rodzaju obrazy teatralne. Sytuacja scena a publiczność została odwrócona, ludzie siedzący w sklepie mogli teraz obserwować wydarzenia na ulicy.

Jako Jonas Lokat, performer eksplorował, animował i prowokował na ulicy obrazy teatralne bez użycia słów, wykorzystując elementy teatru fizycznego. Podchodził do ludzi w poszukiwaniu kwiatów, trzymając w ręku kartkę z napisem w języku polskim: „Czy masz dla mnie kwiaty?”, a z drugiej strony: “Jakiekolwiek kwiaty”.

Ludzie będący zarówno widzami, jak i częścią całej akcji performatywnej, dawali Jonasowi Lokatowi kwiaty, wchodząc z nim w interakcję. W ten sposób powstały obrazy opowiadające historie, możliwe perspektywy podkreślane przez ludzi i scenografię wsi.

Drugiego dnia, po jednodniowej przerwie, artysta ponownie podążył tą samą trasą, tym razem z zebranymi kwiatami. Teraz w rękach miał kartkę z napisem: “Weź kwiat”, a po drugiej stronie: “Dowolny kwiat”.

Interakcje odbywały się teraz z ludźmi pamiętającymi postać Jonasa, a ci, którzy już zaangażowali się w akcję, powrócili, by odkryć coś nowego.

Kwiaty jako symbol wzrostu i życia lub więdnięcia, nabrały nowego znaczenia dla osób uczestniczących w projekcie. W swoich badaniach artysta zastanawiał się, jak te kwiaty mogą żyć bez wody i opieki. Zanikają i więdną, jak historie, jak budynki. Budowa i rozkład. Co może osiągnąć analogowy moment w społeczeństwie? Jak można archiwizować wspomnienia i historie?

Więcej wrażeń w galerii analogowej i cyfrowej